Уили Уонка. Почти незабележимата Дилма Русеф

Ройтерс: Тя иска да създаде образ на тиха прилежност и строгост
Обновена: 18 фев 2011 14:47 | 18 фев 2011 11:25,
12
Уили Уонка. Почти незабележимата Дилма Русеф
Снимка: Reuters

Бразилската президентка Дилма Русеф се появява публично толкова рядко, откакто зае поста на 1 януари, че някои западни дипломати я наричат "Уили Уонка" по името на изолиралия се от света особняк от класическия роман "Чарли и шоколадовата фабрика", пише Ройтерс.

Съветници казват, че незабележимостта на Русеф през първите шест седмици от нейното управление е съзнателно решение, целящо да създаде образ на тиха прилежност и строгост във време, когато тя извършва болезнени бюджетни съкращения, за да гарантира, че бразилската икономика ще продължи по пътя на забележителния успех.

Този подход контрастира с поведението на харизматичния й и често нетактичен предшественик Луис Инасиу Лула да Силва. Промяната се приема добре от мнозина бразилци, особено от средната и по-висшата класа, които първоначално бяха сред тези, които бяха най-скептично настроени към нея, но сега виждат в нея по-зрял и изискан представител на Бразилия на световната сцена.

Малцината, които са се срещали с Русеф, казват, че като цяло са впечатлени от трудовата й етика на държавен служител професионалист и вниманието към детайлите. Тя също така показва неочаквана способност да очарова своите противници и скептици, сред които профсъюзни лидери, разгневени от политиките й на икономии.

Русеф обаче рискува да бъде сметната за надменна. Дори нейни сътрудници признават, че е нужно тя да стане по-достъпна в близките месеци, за да изгради връзка с общество, което като цяло я харесва, но не я обича.

Още по темата

Русеф е приятна изненада

Тя отрано се налага като лидер и компетентна личност, но е нужно да поработи върху своя образ", каза политическият анализатор Жозе Лусиану Диаш. Тревога буди това, че във време, когато се очаква бразилската икономика да претърпи забавяне тази година, а високата инфлация започва да стопява заплатите, Русеф би могла бързо да загуби подкрепата на своето ядро от работническата класа. 

"Без обществена подкрепа и най-малката криза би могла да се превърне в бедствие", казва Диаш.

Някои също така се безпокоят, че изолацията на Русеф всъщност не е планирана тактика, а е признак за неопитен лидер, който никога преди не е заемал държавна длъжност. Изправена пред несигурна подкрепа в Конгреса, тя вече изглежда, че снишава амбициите си за някои реформи като преразглеждането на данъчния кодекс.

Русеф не е Лула, но има собствен чар

След като Лула издигна сравнително неизвестната бивша ръководителка на канцеларията си като свой предпочитан кандидат на президентските избори миналата година, стана ясно, че Русеф ще трябва да си изгради собствен, не толкова бляскав образ.

Лула, който е бивш профсъюзен лидер, обикаляше света и омайваше публиката с народния си чар и с изобличаването на глобалните икономически елити. Негово беше и прословутото изказване, че "синеоки бели хора" са предизвикали кризата през  2008-2009 г. Той изкара два мандата, превръщайки се в най-популярния президент на Бразилия.

За разлика от него Русеф е дала досега само една пресконференция. Единствената й значима публична изява беше миналия месец, когато тя посети щата Рио де Жанейро, след като тежките наводнения там убиха над 800 души.

И дори тогава тя се срещна за кратко с пострадали, като предложи сдържана подкрепа. Вместо това тя прекарва повечето време затворена в кабинета си на третия етаж и затвърждава репутацията си на строг и педантичен ръководител.

"Тя се задълбочава до удивителна степен", каза министърът на селското стопанство Вагнер Роси. Роси си спомни как не бил напълно подготвен за неотдавнашен разговор с Русеф за изпитващи финансови трудности производители на ориз. След срещата тя била безцеремонна.

"Това не е достатъчно. Вие изоставате от проблема. Нужно е да го изпреварите", отвърнала Русеф по думите на Роси. Най-висшият й военен сътрудник генерал Жозе Елиту Карвалю Сикейра официално омаловажи нарушенията на правата на човека по време на военната диктатура в Бразилия от 1964 до 1985 г.

Русеф, която е била изтезавана и хвърлена в затвора от режима, когато е била лява партизанка, веднага извика в кабинета си генерала с  четири звезди. Той се извини. Когато профсъюзни лидери шумно настояваха за повишаване на минималната заплата, което щеше да провали плановете на Русеф за икономии, тя отказа да отстъпи, въпреки че обиди ключови поддръжници.

В този случай обаче тя показа и една по-мека своя страна, за която не знаеха дори някои от сътрудниците й. На годишно честване на нейната Партия на трудещите се тя хвана за ръката лидера на най-големия профсъюз в страната, усмихна се и стеснително попита: "Сърдите ли ми се?" После обясни, че просто нямало пари за повишаване на минималната заплата.

 

(БТА)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още по темата: бразилиядилма русеф
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
Русефффффф да си опича акъла,да не пуска Бритиш Петролеум и Ексон до нефтените находища в Атлантика,да не вземат да й организират ПУЧ,като на Чавес.
10
3
 
18
 
! Отговори
Радио Ереван преди 13 години
Българите сме горди с теб, Дилма и ти стискаме палци!Bulgaria wishes Dilma Rousseff new successes!
9
2
 
21
 
! Отговори
До № 7 преди 13 години
Бразилия е огромна държава с колосален потенциал и трябва да се използва всяка една възможност за сближаване, дори да е малка. Сигурна съм, че и Дилма Русеф не е безразлична към родината на баща си.
8
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
"Съветници казват, че незабележимостта на Русеф през първите шест седмици от нейното управление е съзнателно решение, целящо да създаде образ на тиха прилежност и строгост във време, когато тя извършва болезнени бюджетни съкращения, за да гарантира, че бразилската икономика ще продължи по пътя на забележителния успех."Каква прилика с управлението на г-н Борисов!Слава на ГЕРБ!
7
16
 
28
 
! Отговори
Стефка преди 13 години
Аз не знам какво толкова се радват хората.Тази жена сигурно до преди 3 месеца не е чувала за България а ние я изкарахме наи-голямата Българка.Защо никой не се радва на постиженията на българите,които живеят в България....
6
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
neshto mnogo vze da iska taq ***
5
0
 
11
 
! Отговори
Дядо Петър преди 13 години
Де да беше замлъкнала и нашата Голяма Уста и Фурнаджийска Лопата.Поне за малко.
4
7
 
6
 
! Отговори
Ава преди 13 години
Балканският нрав,макар и минимално дава отражение.
3
3
 
42
 
! Отговори
галактика преди 13 години
Проявявам особен интерес към тази жена, защото й се възхищавам ---- С най-добри пожелания
2
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
още като видяла Бойко и се занемила горкана
1
6
 
37
 
! Отговори
zetxx преди 13 години
e 4e tq ne e bulgarka, tq si e brazilka .. nqma i pomen ot bulgarski mantalitet

Спонсорирани публикации